Ať jsi holka nebo kluk dívejte se namůj blog.

Olomoucký kraj

17. prosince 2007 v 11:00 |  referáty ze zeměpisu
Kraj v číslech :
Olomoucký kraj se sídlem v Olomouci je vymezený územím okresů:
Jeseník, Olomouc, Prostějov, Přerov a Šumperk.
Rozloha : 526 702ha ( 5.267 km2)
Nejvyšší místo : ( 1 490 m.n.m.)
Nejnižší místo : (190 m.n.m)
Počet obcí : 397 - statut města má 27 obcí
Hustota osídlení : 123,9 obyvatel na km2
Průměrná měsíční mzda: na plně zaměstnané asi 15 225 Kč (ČR 17 802 Kč)
Nezaměstnanost : 11,53 % (ČR 9,87 %)
Počet obyvatel : kraj celkem 635 126
Počet obyvatel v jednotlivých okresech:
Jeseník - 42 014
Olomouc - 224 296
Prostějov - 109 367
Přerov - 134 181
Šumperk - 125 268
Města v regionu :
Lázeňské město Jeseník leží v překrásné přírodě Jeseníků v severovýchodní části České republiky, na soutoku horských říček Staříče a Bělé. Původní obyvatelstvo tvořily převážně Němci, od nich také pochází původní název Freiwaldau či Frývaldov. Horský masiv Hrubého Jeseníku tvoří překrásné panorama toho města nazávaného také "Perla Jeseníků".
Díky své bohaté historii, starobylé univerzitě, kulturním a řemeslným tradicím a centrální poloze na Moravě byla a je Olomouc atraktivním místem pro turisty, obchodníky i umělce. Patří mezi nejvýznamnější kulturní centra v České republice. Roku 1971 byla Olomouc vyhlášena městskou památkovou rezervací.
Mikulovice leží na okraji překrásné chráněné krajinné oblasti Jeseníky, při řece Bělé a to v té části jejího údolí, které je na našem území nejnižší a nejširší. Mikulovice jsou situovány podél důležité silnice z Jeseníku na severovýchod k mikulovickému hraničnímu přechodu do Polska. Okolí obce je vhodné nejen k provozování aktivního odpočinku, ale v blízkém okolí lze nalézt i řadu zajímavých turistických cílů.
STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
Historie a kultura
Turistický region "Střední Morava - Haná" zasahuje do okresů Olomouc, Prostějov, Přerov a Kroměříž. Vyznačuje se bohatými kulturními tradicemi, hanáckým folklórem a srdečným přístupem místních lidí. Lidé se zde dodnes pečlivě připravují na hody, jarmarky, masopusty a bály. Tradiční jsou Hanácké slavnosti v Náměšti na Hané, v Prostějově a Tovačově, folklórní festival v Chropyni či Jízda králů v Doloplazích a Kojetíně. O životě a tvrdé práci Hanáků se pak můžete dozvědět více v Hanáckém skanzenu v Příkazech. Bohatou historii dokládá množství hradů a zámků. Samostatnou kapitolu pak tvoří historické město Olomouc. Mimo jiných významných památek se zde nachází sloup Nejsvětější Trojice, který byl v roce 2000 zapsán na Seznam kulturního světového dědictví UNESCO.
Gastronomie
Hanácká kuchyně je vyhlášená snad ve všech koutech České republiky. Málokdo odolá takovým specialitám jako jsou hanácké koláče, čerstvý domácí chléb, plísňový sýr z Nivy či pravé olomoucké tvarůžky. Olomoucké tvarůžky jsou opravdovou raritou a jezdí si na nich pochutnat turisté z celého světa. Představují pro Českou republiku stejně výraznou specialitu jako třeba eidamský sýr pro Nizozemsko, parmazán pro Itálii či camembert pro Francii. Pohostinná Haná však nabízí i jiný druh osvěžení. Známý je destilát s mnohaletou tradicí - Prostějovská Starorežná. A co bychom to byli za gurmány, kdybychom Vám nenabídli vychlazené pivo? Na Olomoucku můžete ochutnat hned několik vyhlášených značek a na mnoha místech Vám výrobu piva dokonce předvedou.
Sport a relaxace
Protože region Haná leží v úrodné nížině podél řeky Moravy, jsou pro něj typické lužní lesy a zlaté lány obilí. Díky rovinatému terénu je Haná ideálním místem pro rodinnou cyklistiku a pěší turistiku. Nejedna rekreační oblast se chlubí právě tím, že v jejím okolí můžete jezdit na koni, hrát golf, tenis, navštívit lanové centrum nebo si jen tak odpočinout u vody. A pokud hledáte odpočinek v pravém slova smyslu, nabízíme Vám hned několik vyhlášených lázeňských lokalit, kterými jsou například lázně Teplice nad Bečvou, lázně Slatinice nebo obec Skalka s minerálními prameny. Na dovolenou si pak můžete zajet třeba na Plumlovskou přehradu, do campu Baldovec nebo do Hustopečí nad Bečvou.
CHKO Litovelské Pomoraví
Tato chráněná krajinná oblast představuje komplex lužních lesů a mokřadních luk s tůněmi podél horního toku řeky Moravy v úseku mezi městy Mohelnice a Olomouc v nadmořské výšce od 210 do 345 metrů. Zasahuje do okresů Olomouc a Šumperk. Byla vyhlášena v roce 1990 a má rozlohu necelých 9400 ha. Téměř nedotčené lužní lesy pokrývají 56% území a patří mezi nejvýznamnější oblasti svého druhu ve střední Evropě. Je zde velmi bohatá fauna i flóra, podél neregulované řeky Moravy vede naučná cyklostezka, z níž lze odbočit na řadu zajímavých míst včetně typických hanáckých vesniček. Litovelské Pomoraví si můžete projet také na raftu nebo kajaku a to trasou vedoucí z Jeseníků až do Olomouce.
Jeseníky
Historie
Turistický region "Jeseníky" je horskou oblastí, pro kterou je typická čistá příroda a hluboké lesy. Romantiku hor podtrhují mechová jezírka, vysoká skaliska, mohutné vodopády a louky, které jsou v létě oázou klidu a v zimě slouží jako sjezdovky pro lyžování. Jeseníky jsou s turistikou spojovány již od 19. století, kdy zde působily různé turistické spolky, které nechávaly stavět chaty a rozhledny. Tento trend se v jesenických horách udržel dodnes a proto je oblast vyhledávaným místem milovníků přírody. Mimo krásné krajiny však můžeme v Jeseníkách obdivovat také historické hodnoty. Několik veřejnosti přístupných zámků nás ohromí nejen svou vnější krásou, ale také okolnostmi, s nimiž byly spojeny. Například čarodějnické procesy, jež probíhaly v okolí Šumperka a na Jesenicku, jistě zaujmou nejednoho návštěvníka.
Gastronomie
Přestože půdní a klimatické podmínky v Jeseníkách nebyly vhodné pro zemědělství, mohou se místní občané pochlubit množstvím gastronomických specialit, k jejichž výrobě dodnes používají především čisté produkty hor. Oblíbená je houbová polévka, zvěřinový guláš, bramborové placky (slané i sladké) nebo uzené maso se zelím. Místní lesy nabízí rovněž mnoho plodů vhodných k přípravě sladkých jídel. Proto jsou i dnes v domácnostech na stole borůvkové buchty, borůvkový koláč, výtečné borůvkové víno nebo známý Priessnitzův likér. Pochutnat si můžete také na vlastnoručně chycené rybě, nemusíte ani vlastnit rybářský lístek. Tuto atrakci nabízí několik zařízení rozesetých po celém území. Není nad to pochutnat si na některé ze specialit místní kuchyně při příjemném posezení, třeba ve vyhlídkové restauraci.
Sport a relaxace
Oblast Jeseníků je ideálním místem pro milovníky sportů, zimních i letních. Lyžařská střediska umístěná vysoko v horách zaručují dlouhou zimní sezónu, milovníci letní dovolené se mohou těšit na rozkvetlou přírodu a klid rozlehlých lesů. V Jeseníkách můžete lyžovat, jezdit na běžkách, koupat se, jezdit na kole, vyzkoušet horské minikáry, lézt po skalách nebo se podívat na skokanský můstek, kde trénuje olympijský vítěz Aleš Valenta. Místní aerokluby Vám umožní podívat se na hory i z ptačí perspektivy. A pokud se těšíte na relaxaci, která se pro Vás stane nezapomenutelnou, nechte se hýčkat v některých z místních lázní. Vždyť Jeseníky jsou druhou oblastí v ČR s největší koncentrací lázní. Priessnitzovy lázně, lázně Velké Losiny, Karlova Studánka, Dolní Lipová nebo Bludov jistě stojí za Vaši návštěvu.
CHKO Jeseníky
Má rozlohu 744 km2 a byla vyhlášena v roce 1969. CHKO leží převážně v oblasti Hrubého Jeseníku, okrajově zasahuje do oblasti Zlatohorské vrchoviny a Hanušovické vrchoviny. Nejvyšším vrcholem je Praděd s nadmořskou výškou 1492 metrů. Z klimatického hlediska jsou Jeseníky chladnější oblastí bohatou zejména na sněhové srážky. Území je z 80% pokryto lesními porosty. Klimatické a geologické podmínky umožnily vznik rašelinišť a různých zajímavých geomorfologických útvarů. V CHKO se nalézá několik přírodních rezervací, které se vyznačují výskytem velmi vzácné a ojedinělých druhů fauny a flóry. K jejich lepšímu poznání přispívá několik naučných stezek s informačními tabulemi. Oblast je protkána mnoha značenými trasami, na nichž můžete obdivovat krásy zdejší přírody jak pěšky v létě, tak v zimě na běžkách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama